Ugrás a fő tartalomra

Ami jól néz ki, az jól néz be

Na, nem a Wartburgom nagy foteljeit sírom vissza (NSZK import autó volt), hanem azt a ma már hihetetlen nyugalmat, kényelmet, amivel annak idején a vésnök műhelyben alkottunk. Igen, alkottunk, mert az művészet volt a javából. Ott ismertem meg olyan rutinos szakikat, akik megvalósították a terveket, kézzel foghatóvá tették a ceruzavonalakat, és megtöltötték, vagy inkább megtölthetővé tették az üvegeket tartalommal. Ezek után nem nehéz kitalálni, hogy öblösüveggyárban voltam tanuló, ahol felismerve kézügyességem el akartak téríteni a szakmától. Ha nem is sikerült nekik (szerencsétlenségemre :) ) azért így is hagytam magam után maradandó nyomokat. Az első csavaros aljú Vilmoskörte üvegben is benne volt a kezem, persze nem a körte mellett úszkált, hanem az öntőformáját csiszolgatta. Biztosan sokan nyomtak már el csikket a "hamutartómban" vagy lett bajszuk a kis füles bögrétől az oviban, amikor tejecskét hörpöltek a pöttyöslabdás levonósból, aminek a formáit én illesztetettem.

Kedvencem mégis az a történet, amikor a BNV-re nem készült el a csiszolt konyakos pohár, mert a szovjet elvtársak gépét csak egy hihetetlen technikai tudással felvértezett szakember tudta beállítani, aki akkor már két hete beteg volt. Amikor már egy órája ott szaladgáltak kétségbe esve a nyakkendősök, megkérdeztem, hogy "Esetleg ne állítsam be a gépet egy új mintára?". Azt a megvetést, amivel végigmérték a tizenhat éves gyereket! (aki én voltam)

Elég az hozzá, hogy aki 84-ben egy dőlt y mintájú talpaspohárból fogyasztott, az az én mintámat csodálhatta két korty közt. Ja, és mi volt a köszönet?: "Csak az nem tudjuk, hogy a gépész elvtársat miért fizetjük kiemelten, ha egy gyerek is tudja kezelni a gépet."

Na, de miért is nosztalgiázom itten?

A homokszórt felületek maszkolása is külön tudomány volt a vésnökműhelyben. Ez, amit most összeszar... dobtam, vigyázzállásban tiszteleghet azoknak a munkáknak, amik onnét kerültek ki. Nem sok időm volt vele foglalkozni, rendes maszkolószalagom se volt, így sikerült ez a kezdetleges valami. Rendes folyamatban a szalagra kimérjük, rajzoljuk a dolgokat, és a szikével kimetszett elemeket vagy átragasztjuk a mintázandó felületre, vagy már eleve ott metszünk, ha nem kell félni a karcolástól.

Bezzeg az eredeti elem milyen gyönyörűen volt kivitelezve! :)

Eredeti bejegyzés: 2013. augusztus 21. 21:29 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A nagy Hyundai teszt

Tulajdonomba került egy profinak kinéző Hyundai HYD-82250SV sarokcsiszoló, ami árát illetően, és a hivatalos leírás szerint is, barkács felhasználásra készült, de ennek ellenére meglepő teljesítményt nyújtott.   A megkapott készülék címkéje más mint a hivatalos fotón, jobban hasonlít a Bosch színsémához, nem is tudom miért... Tehát így néz ki A Bosch köszörű meg ilyen, Ugye teljesen más Akinek nem tetszik a dizájn, az vehet más gépet, más színben is Na, de lássuk mit is kaptunk annyi pénzért, amennyiért a lenti képen látható gépet is megkaphatjuk, ráadásul kofferben, ha jó helyen keressük.  A kicsomagolás és összeszerelés után következhet a próba. Megy! Nem megy... Ahol a fordulatszámszabályzó elektronika van a burkolat alatt, kellemetlenül meleg a szerkezet. Kihúzom, bedugom. (Ez még mindig egy gépteszt.) Újra megy! Ja, már nem. Kihúzom bedugom, beindul. Egy perc köszörülés után az egész gép olyan forró, hogy csupasz kézzel csak fakír üzemmódban fo...

Mit lehet erről mondani?

Hoznak egy halom valamit, és autót épít belőle az ember, ennyi. Már nem rettenek meg, amikor egy ilyen kupac begördül.  Hozzáfogok, aztán majd lesz valami. A két lényeg: orr és far.  Orr  Még orrabb  Far  Van amit teljesen le kellett gyártani Aztán kezdtek összeállni a dolgok  Részben új,  részben mindent megteszek, hogy a régi visszakerüljön A hézagok a lényegesek  Szörnyű javítások Pár dolgot át kellett alakítani, hogy autentikus legyen Ez a rész is teljesen hiányzott Ütköző próba Az ütköző alapját is én gyártottam és kész.  Ennyi, egy pár összedobált kép.

Japán csapás

  Apám mondta: „Fiam, egyszer lesz, ami még nem volt.” Na, itt van! Egy német Japánból. Tudtam, hogy létezik, de nem hittem el. Hajime! Csak azért, hogy stílusos legyek.                                                                               Mentem hétvégén melózni, és egy furcsa Karmann Ghia várt az udvaron. Rögtön éreztem, hogy valami nincs rendben vele. Óvatosan jártam körbe, hátha robban, vagy valami más viccességet rejt. Hát, találtam rajta viccesnek mondható dolgot is, de inkább érdekesnek nevezném azt a stílust, amit képvisel. Már azzal figyelemfelkeltő a megjelenése, ahogy a megszokott beállásának ellenkezőjét mutatja az autó, mert ugye ez a darab a farát tartja fenn, és nem az orrát túrja az égbe, mint a típustársai.